Szinte az ország minden részéből jelezték sajtóban, közösségi médiában egy új, korábban nem vagy ritkán látott lepkék tömeges megjelenését. Jellegzetes szárny rajzolatukról könnyen azonosíthatók, gamma bagolyepke vagy ezüstgammás aranybagoly néven ismertek (Autographa gamma).
Olyan tömegben fordultak elő, amire korábban nem volt példa, és jelenlétük zavarta az emberek mindennapi életét is (tömegével repültek be épületekbe).
A gammabagoly lepke vagy ezüstgammás aranybagoly (Autographa gamma) ismert, rendszeresen, minden évben előforduló lepkefaj hazánkban és Európában is. Vándorló életmódot folytat, Földközi-tengeri országokból Finnországig terjed útvonaluk tavasszal, majd ősszel ugyanezt az utat járják be déli irányba. Hazánkban nem telel át, viszont 2-3 nemzedéket nevel ki, lárvái (hernyói) úgynevezett polifág kártevők, szinte minden termesztett lágyszárú, egyéves, kétszikű növény leveleit képesek megrágni. Terméseket nem károsítja, mint rokona a másik elterjedt vándor bagolylepke faj, a gyapottok bagolylepke. Az agrárium kifejezetten veszélyes kártevőként ismeri, évenkénti változó egyedszámuk miatt károsításuk mértéke is esetenként változó. Az idei év kedvezett a lepkék felszaporodásának, utánuk nagyszámú hátrahagyott lárva-populáció várható.

Természetvédők, rovarászok más szemmel értékelik jelenlétüket, ami természetes, mivel ők elsősorban a vonulásukra koncentrálnak, és az itthon megtelepedő generációk károsító hatásával nem szembesülnek.
A gamma bagolylepke jelenlegi vonulása észak felé hamar lezajlik, általában április, május hónapokban történik, már befejeződéséhez közelít.

Lepkék 3-4 cm nagyságúak, színük barnás, változó színárnyalatúak, szárnyaikon jellegzetes gamma alakú (görög betűre) emlékeztető világos rajzolat látható. Lepkék nappal is és éjszaka is aktívak, az éjszakai lámpafény vonzza őket. Továbbrepülő lepkéket követően, majd 1-2 hét múlva jelentkezhet hatásuk: a megpihent, érési táplálkozást folytatott lepkék lerakott petéiből kikelt hernyók rágási kártétele. Hogy ez hol fog megtörténni, jelenleg nem lehet meghatározni, de minden lágyszárú, kétszikű növényeket nevelő terület érintett lehet.

A gamma bagolylepke hernyói zöld színűek, oldalukon vékony világos csíkkal, fejük zöldes-barna, araszoláshoz hasonló módon másznak, bábjuk feketés színű fehér szövedékben. Kezdetben az apró lárvák a levelek hátoldalán hámozgatnak, ahogy növekednek, egyre nagyobb felületet harapnak ki a levelekből, rágási kártételük fokozódik.
Ismert gazdanövényeik száma közel 300, ezek a bab, borsó, burgonya, dohány, káposztafélék, napraforgó, paprika és egyéb szántóföldi és zöldségnövények, üvegházban, fóliasátorban nevelt paprika, saláta, krizantém és számos dísznövény is. Kiemelten veszélyeztetettek az öntözött területek, melyek vándorlásuk alatt magukhoz vonzották a melegben megszomjazott lepkéket. A megtelepedett lepkenemzedékek június szeptember hónapok között folyamatosan jelen vannak váltakozó egyedszámmal és károsítanak.
Kell-e védekezni és hogyan?
A gamma bagolylepke elleni védekezést lárváinak jelenléte és száma határozza meg, azok vizsgálatára kell alapozni. Figyelni kell a növényeken a zöld színű, nem feltűnő, rejtőzködő színű lárvákat és rágási nyomaikat, kezdetben a levelek fonáki oldalát érdemes alaposan vizsgálni, megjelenésük esetén indokolt csupán a védekezés.
A lepkék jelenlétét, egyedszámát fénycsapdákkal, feromon csapdákkal, a növényállomány hálózásával lehet (szokták) megállapítani, és ellenőrizni. A csapdákban észlelt rajzáscsúcsot követő néhány nap után hatásos a kémiai védekezés a kikelt fiatal lárvák ellen.
Biológiai védekezés több eszköze is rendelkezésre áll: frissen lerakott tojásai ellen hatékonyak a Bioline, Trichoplus petefűrkészek. Lárvái ellen bevethetők a parazita fonálférgeket tartalmazó preparátumok és a Bacillus thuringiensis hatóanyagú környezetre ártalmatlan rovarölő szerek (Dipel). Lassan ható, de eredményes az azadirachtint tartalmazó felszívódó Neemazal természetes növényi hatóanyagú rovarölő. Mindezek mellett – magas lárvaszám esetén – alkalmazhatók a hagyományos kontakt és felszívódó hatású rovarölő szerek is: Affirm, Coragen, Full 5, Karate zeon, Laser Duplo. A gamma bagolylepkék hernyói a növények felszínén élnek, károsítanak, ezért az ellenük alkalmazott kezelések eredményesek, mivel könnyen hozzájuk férnek az alkalmazott anyagok. Minél fiatalabb lárva állapotban célszerű a kezelés. A felsorolt növényvédő szerek mind szabad forgalmúak, házi kertben is alkalmazhatók.